Hová tart az evolúció?

A játék gazdája: Scheuring István

Ajánlott életkor: 10-től

Játékosok száma: 12-40

A játék térigénye osztályterem

Nehézségi fokozat: 1

A játék időtartama: 10-15 perc

Az előkészületek időtartama: 0 perc

Kellékek: -

Rövid leírás:

Előkészületek: Megfelelő helyet alakítunk ki, hogy a játékosok egymástól 40-50 cm-re legyenek egy vonalban vagy körívben.

A játék menete: Álljunk fel egymástól 40-50 cm-re egy vonalban vagy körívben, esetleg körben. Az első játékos kitalál egy lehetőleg elég hosszú mondatot, és azt a mellette álló fülébe súgja. A második játékos továbbadja a hallott mondatot a harmadiknak, és így tovább. Amikor az utolsó játékoshoz is elért az üzenet, akkor ő hangosan elmondja, hogy mit hallott. Ezután az üzenet indítója is elmondja hangosan az eredeti mondatot. Legtöbbször nagyon vicces átalakuláson mennek keresztül a mondatok. Új mondatokkal, új kezdőjátékosokkal többször is megismételhetjük a játékot.
Változat: Ha valamelyik hallott szót nem értjük, akkor azt az értelmetlen hangsort adjuk tovább, amit hallottunk.
Változat: Ha valamelyik hallott szót nem értjük, akkor helyébe egy olyan hasonló hangzású szót kell mondjunk, aminek hatására a mondat valami előre meghatározott témára (például a télre, nyárra, esőre, stb.) utal.
Változat: Megfelezzük a csoportot. Az indító játékos mind a két csoportba elindítja a mondatot. Az egyik csoport a 2. változat alapján pl. A nyárra utaló szóval helyettesíti be a nem értett szót, a másik csoport viszont pl. a télre utaló szóval teszi ugyanezt.
Változat: Két csoport van, ahogy a 3. változatban, de most két különböző, de hasonló hosszúságú mondatot indítunk el a két csoportnál. Ekkor azonban mind a két csoport valamilyen pl. télre utaló szóval kell behelyettesítse a nem értett szót.
Változat: Továbbra is két (vagy több csoport van), de az indító játékos minden csoport első tagjának ugyanazt a mondatot súgja. A továbbadási szabály lehet az, ami az alapjátékban volt vagy lehet az 1. vagy a 2. változat szabálya is.

Biológiai háttér: A játék az evolúciós folyamat legfontosabb elemeit mutatja be. A természetes szelekció által irányított evolúció a következőképpen működik: Adottak olyan egységek, melyek önmagukról másolatot képezve sokszorzódnak, a sokszorozódás során a tulajdonságaikat megőrzik, ám néha a másolat nem tökéletesen azonos a lemásolt egységgel. Ha az ilyen egységek egyes tulajdonságai meghatározzák az egységek sokszorozódási sebességét és/vagy az egységek túlélési esélyét, akkor ebben a rendszerben evolúció megy végbe. Azok az egységek fognak terjedni, melyek gyorsabban másolódnak, tovább élnek, jobban alkalmazkodnak az élettelen és élő környezethez. A játékban ez a másolódó egység maga a mondat, amit a játékosok továbbadnak. Az játék kiinduló változatában a mondat másolásának a pontatlansága valamint játékosok természetes igénye, hogy a nem értett szavakat értelmesekké egészítsék ki, nagyon gyorsan teljesen új szavakat tartalmazó mondattá változtatja az eredeti üzenetet. Itt csupán az új változatok képződésének a mechanizmusát utánozzuk. Mivel a legtöbb játékos értelmes szavakat fog kihallani az üzenetből, a végén többé kevésbé értelmes üzenetet fogunk hallani, de esetleges, hogy milyen irányba módosul az üzenet. Az 1. változat azt hivatott bemutatni, hogy ha semmilyen módon nem válogat az agyunk a lehetséges változatok között, akkor igen gyorsan értelmetlen mondatot kapunk, szelekció helyett a nagy pontatlanság határozza meg a másolódás jellegét. A 2. változat esetén viszont van egy nagyon határozott elv (környezet), amihez alkalmazkodni kell. Figyeljük meg, hogy a mondat-evolúció végén megjelenő üzenet meg is fog felelni ennek az elvárásnak. A 3. változat a fajkeletkezés folyamatát mutatja be. A két csoport más körülményekhez alkalmazkodva adja tovább ugyanazt a mondatot. Ennek eredményeként a két végső mondat eltérő jelentést fog hordozni. Olyan helyzet ez, mint amikor egy faj két populációja különböző környezethez alkalmazkodik és egy idő után két külön fajjá módosul. A 4. változat azt az evolúciós jelenséget igyekszik bemutatni, amikor két különböző faj hasonló szelekciós nyomás alatt egyre jobban fog hasonlítani egymásra. Például a szukkulens növények vízvisszatartó mechanizmusai nagyon hasonlóak a Föld igen távoli pontjain. Az 5. változatban több csoportban is végigmegy ugyanaz a mondat. Így egymástól jelentésében és szókincsében is nagyon különböző mondatokat fogunk kapni a folyamat végén, ha nincs valami közös elv, ami alapján ki kell egészíteni a nem értett mondatrészeket. Azonban, ha van valamilyen közös elv amihez alkalmazkodniuk kell az evolválódó mondatoknak (2. változat), akkor vélhetően hasonló eredménnyel fog járni a “mondat evolúció”.

Forrás: saját ötlet, hasonló játékok nyomán