Menekülsz, de utolérnek!

A játék gazdája: Scheuring István

Ajánlott életkor: 10-től

Játékosok száma: 20-40

A játék térigénye a játékosoknak szabadon kell tudni mozogni a térben

Nehézségi fokozat: 1

A játék időtartama: 10 perc

Az előkészületek időtartama: 10 perc

Kellékek: Kisebb kártyák, annyi, ahány játékos van. A kártyák fele gazdakártya, a másik fele parazitakártya. A kártyáknak mindkét oldalán szerepel ugyanaz az ábra, de két különböző színben. Használhatjuk pl. ezeket az ábrákat (kinyomtatva, összeragasztva):


Rövid leírás: A paraziták megfertőzik a gazdákat, de nem mindegy, hogy milyen géneket hordoz a gazda, és milyen géneket hordoz a parazita. Menekül a gazda, de utolérik. De, ha szerencséje van, újra egérutat nyer, de csak egy időre.

Előkészületek: Helyet csinálunk a játéknak az osztályteremben vagy szabad térre megyünk.

A játék menete: A csapat egyik fele gazda lesz, a többiek lesznek a paraziták. Ezt kisorsolhatjuk valami vicces játékkal vagy kártyahúzással is. A gazdáknak olyan kártyája van, aminek az egyik oldalán piros gazda (nyúl) a másikon kék gazda (nyúl) van. A parazitáknál olyan kártya van, amin kék és piros parazita (vírus) látható. A játékosok szabadon mozognak a térben. Jelre mindenki keres egy párt és üdvözlésként felmutatja a kártyájának azt az oldalát, amelyik a tenyerében felfele van. Ha két gazda vagy parazita találkozik, akkor pl. kezet fognak, mondhatnak is valami vicceset, (pl. Gazdák: ,,Jó egészséget!” Paraziták: ,,Te is gazdát keresel?”). Ha egy gazda-parazita találka van, akkor azonos színű kártya esetén a gazda vált színt, különböző színű kártya esetén a parazita. A játékvezető 3-5 körönként megállítja a játékot, és arra kéri a játékosokat, hogy csukják be a szemüket. Ezután megkérdezi, hogy csapatonként hány kék és hány piros kártya van felül. A választ kézfeltartással jelzik a játékosok. A játékvezető felírja az eredményt. Ezután a játék ugyanúgy folytatódik, mint eddig. Érdemes annyi kört játszani, hogy legalább 8-10 esetben le legyen jegyezve, hogy éppen hányan játsszák a piros és kék gazda és parazita stratégiákat. Ezután a játékvezető a játékosokkal együtt kiértékeli a feljegyzett értékeket. Érdemes közösen egy grafikont csinálni, valami hasonlót, mint a kő-papír-olló játéknál. Mire lehet következtetni az ábrából? Vajon miért látjuk azt amit látunk? Változat: Amikor egy gazda és egy parazita találkozik, akkor lehetőség van arra is, hogy a játékosok kártyát cseréljenek. (Ezzel a játék jellege nem változik, de a játékosok nem tudják, hogy éppen ki a gazda és ki a parazita.)

Biológiai háttér: A parazita fertőzési valószínűsége függ attól, hogy milyen a parazita és a gazda génkészlete. A játékban kezdetben kétféle genetikai állománnyal rendelkező gazda és parazita egyedek vannak. Azok a gazdák, akik érzékenyek az adott parazitára (azonos színű kártyák) könnyen megfertőződnek, csökken a rátermettségük. Így csökken az arányuk is a populációban (a gazdakártyák színét megváltoztatjuk). Azok a paraziták, akik nem tudnak jól fertőzni egy gazdát (különböző színű kártyák) nem szaporodnak olyan jól, ezért csökken az arányuk a populációban (a parazitakártyák színét megváltoztatjuk). Tehát, ha pl. többségben van a piros gazdakártya, akkor ennek hatására egyre több lesz a piros parazita, aminek következtében később egyre több lesz a kék gazda, és utána a kék parazita. Majd ennek következtében újra a piros gazdából lesz a legtöbb. Az ábrán ezt a ciklikus folyamatot tudjuk majd megfigyelni. A természetben is megfigyelhető a gazda és a parazita fajok genotípus gyakoriságainak ciklikus váltakozása. Ez egy újabb olyan szelekciós jelenség, mely fenntartja a genetikai sokféleséget.

Forrás: saját ötlet