Csak sodródunk

A játék gazdája: Scheuring István

Ajánlott életkor: 10-től

Játékosok száma: 10-30

A játék térigénye Osztályterem, ahol tudnak mozogni a játékosok

Nehézségi fokozat: 1

A játék időtartama: 10-15 perc

Az előkészületek időtartama: 10 perc

Kellékek: két különböző színű kartonlap, korong, bármi, ami elfér a markunkban és két csoportra osztható.

Rövid leírás: Eljátsszuk, hogy tűnnek el egyes gének a populációból pusztán a véletlen hatások miatt. Megmutatjuk, hogy minél kisebb a populáció, annál gyorsabb a génvesztés.

Előkészületek: Kartonlapok, játékosonként két különböző szín, forma, vagy szó.

A játék menete: Minden játékos kap két lapot (legyen piros és kék). Megkérjük őket, hogy csukják be a szemüket. Akit a játékvezető megérint, az a két lap közül a kék lapot rejtse el a tenyerében, a másikat pedig tegye a zsebébe. Akit nem érint meg, az a piros lapot kell a tenyerébe rejtse és a kéket a zsebébe tegye. A játékvezető a játékosok felét érinti meg, hogy kiindulásként ugyanannyi kék és piros karton legyen a kezekben. Ezután a játékosok elkezdenek mozogni a térben és tapsra mindenki választ magának egy párt. (Ha páratlanul vannak, akkor a játékvezető is beáll a játékba.) A pár egyik tagja elkéri a másiktól a lapot, így nála már két lap van. A háta mögött megkeveri a lapokat, majd a a két tenyerébe egy-egy lapot rejtve megmutatja azt a társának. A társ választ egy kezet így egy lapot is. Legyen ez most a kék. Így mind a két játékos színe a kék lett, a piros kártyát a zsebükbe teszik, a tenyerükbe mindketten a kéket rejtik. A játék mozgással és egy új pár választásával folytatódik. 2-4 körönként a játékvezető megállítja a játékot, és arra kéri a játékosokat, hogy csukják be a szemüket, majd a kék lapot a kezükben tartók emeljék fel a kezüket. A játékvezető egy papírra lejegyzi ezt a számot. Ha mindenki kezében azonos színű lap van, akkor a a játék véget ért. Érdemes ezek után megmutatni, hogy hogyan változott az egyes lapok száma az idő folyamán. Például rajzolhatunk egy ábrát ezekkel az adatokkal. Érdemes lejátszani a játékot többször is, ezzel megmutatható, hogy a véletlen hatások miatt egyszer az egyik, más esetben a másik szín fog eltűnni. Az is változni fog, hogy mennyi idő kell ahhoz, hogy az egyik szín eltűnjön. Érdemes a játékot úgy is lejátszani, hogy a csoportból több kisebb csoportot alakítunk. Így érzékelhető lesz, hogy minél kisebb a populáció, annál gyorsabb a génvesztés. A kék és piros színpárok helyett használhatunk különböző formájú lapocskákat (kör, négyzet) vagy lehetnek a lapokon különböző szavak is (rózsa, tulipán).

Biológiai háttér: A genetikai sodródás jelenségének a lényege, hogy ha két allél azonos rátermettséget biztosít a hordozójának, akkor ezek az allélok véletlenszerűen kerülnek a következő generációba, (esetünkben az egyik kézben lévő szín választása). Mivel a populáció mérete véges, a véletlenszerű válogatás eredménye az lesz, hogy előbb vagy utóbb az egyik génváltozat eltűnik a populációból.

Forrás: saját ötlet