A szorgos beporzók

A játék gazdája: Vásárhelyi Zsóka

Ajánlott életkor: 8-tól

Játékosok száma: 3-30

A játék térigénye minél nagyobb, annál jobb

Nehézségi fokozat: 2

A játék időtartama: 10 perc

Az előkészületek időtartama: 30 perc

Kellékek: 1-1 csomag fehérbab, tarkabab, lencse, 3-féle színes kb 2cm átmérőjű papírkorong, szívószálak, kisvillák, annyi pohár vagy más tároló, ahány résztvevőnk van

Rövid leírás: A játékosok különböző beporzó ágenseket játszanak el és így tapasztalják meg azok ökológiai jelentőségét.

Előkészületek: A játéktérben helyezzük el elszórtan a ,,virágokat”, azaz a papírkorongokat, babokat, lencséket.

A játék menete: Osszuk a játékosokat három csoportba, méhecskékre, pillangókra és szélre. Kisebb létszám esetén a játékosok választhatnak maguk, hogy mik szeretnének lenni. A méhecskék virágport gyűjtenek (kisvillával gyűjtik egyesével a babot, lencsét a poharukba), a pillangók nektárcseppeket szívogatnak (a színes papírkorongokra helyezett szívószált megszívva gyűjtik a korongokat a poharukba), a szelek pedig fel-alá szaladgálva szállíthatják a virágport és a nektárcseppeket a poharukba, ami azonban a virágoktól távolabb áll. Amikor elfogyott az összes virágpor és nektár, vagy 5 perc múlva fejezzük be a gyűjtögetést és üljünk össze. Nézzük meg, hogy ki hányféle és mennyi virágrészt gyűjtögetett. Beszéljük meg, hogy a beporzók gyűjtögetés közben, mintegy véletlenül, hányféle virágot porozhattak be.

Biológiai háttér: Az élővilág sokfélesége, és az emberiség léte szempontjából is kritikusan fontos élőlénycsoport a beporzóké. A beporzó állatok azért nélkülözhetetlenek, mert rengeteg növény nem tud szaporodni a segítségük nélkül. Miközben a beporzó virágport gyűjtöget, nektárt eszeget a virágból, mintegy véletlenül ráragad a virágpor, amit átvisz más virágokra, ahova szintén táplálékért megy. Ha így a virágpor átkerül az azonos fajú hím virágról a női virágra, kész a beporzás, és közben remélhetőleg a beporzó is jóllakik. (Megjegyzés: a beporzás még nem jelenti azt, hogy a megtermékenyítés is megtörtént, de nyilvánvalóan szükséges előfeltétele annak.) Közismert beporzók például a méhek, pillangók, de ide tartoznak bizonyos denevérek vagy kolibrik is. De ahogy a játékban is megjelenik, a szél is részt vesz sok növény beporzásában. A játékban a beporzás nem jelenik meg, csak a gyűjtögetés. Éppen ahogy a beporzók, a játékosok is elsősorban a táplálékért küzdenek, versengenek, és közben minél több virágot látogatnak meg, annál ,,hasznosabbak” voltak. (Természetesen a szél itt kivétel, hiszen nem fogyasztja el az összegyűjtött virágport, nektárt.)

Forrás: Magyar Természettudományi Múzeum, Beporzók napja , saját ötlet